XXXII Niedziela zwykła – 10 listopada 2024
– Dziś przypada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym który wzywa nas do zwrócenia uwagi na dramatyczne położenie chrześcijan w Ziemi Świętej. Pod hasłem „S.O.S dla Ziemi Świętej” pragniemy nagłośnić sytuację wierzących w miejscu, które jest kolebką chrześcijaństwa, a które dziś zmaga się z eskalującymi konfliktami i coraz większym ubóstwem. Ziemia Święta – obejmująca Izrael, Palestynę i część krajów sąsiednich – jest domem dla miejsc świętych chrześcijan, ale też obszarem, gdzie życie codzienne staje się coraz trudniejsze i bardziej niepewne. Wydarzenie organizuje i zaprasza nas do współpracy Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
– Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Archidiecezji Warmińskiej serdecznie zaprasza na MAŁŻEŃSKĄ AKADEMIĘ ROZWOJU – II Edycja! 16.11.2024 r. w godzinach 9.30-15.00 Centrum Wspierania Małżeństwa i Rodziny uMOCnieni (ul. Pieniężnego 2a, Olsztyn) 9.30-10.00 Rejestracja. 10.00-11.30 Wykład pt. ,,Dlaczego Kościół zagląda nam pod kołdrę?” Etyka seksualna należy niewątpliwie do najbardziej kontrowersyjnych elementów katolickiej moralności. Jest nie tylko atakowana „z zewnątrz” – przez niewierzących i niechętnych Kościołowi, ale także „od wewnątrz” – przez samych katolików. „W czasie tego spotkania zamierzam przyjrzeć się bliżej argumentom, jakie w tym sporze padają i spróbować odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Kościół obrał w tej dziedzinie tak konfrontacyjny i kontrkulturowy kurs. Chociaż zazwyczaj debaty na ten temat są obficie podlane emocjonalnym sosem, zawsze lepiej i pożyteczniej jest spróbować spokojnie rozważyć racje…”. Wykład poprowadzi ks. prof. dr hab. Marian Machinek ur. 1960 r., kapłan Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Studiował na Uniwersytetach w Wiedniu (1990-1992) i Augsburgu (1992-1995). Od 1999 r Kierownik Katedry Teologii Moralnej na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Główne obszary naukowej refleksji: bioetyka u początku i u kresu ludzkiego życia; antropologia teologiczno-moralna, zagadnienia etyczne małżeństwa i rodziny. 12.00 – 13.30 Wykład pn. Małżeństwo – relacją stworzona przez Boga. 14.15-15.00 Warsztat pt. ,,Żyć w małżeństwie słowem Bożym”. Obowiązują zapisy. Szczegóły na plakacie.
– W sobotę, 16 listopada w Gietrzwałdzie odbędzie się szóste modlitewne czuwanie, podczas którego będziemy rozważać szóstą boleść Matki Bożej Bolesnej „Zdjęcie Ciała Pana Jezusa z Krzyża” – ofiarowaną jako ekspiację za grzechy Polski: za brak wierności Panu Bogu i Matce Najświętszej naszej Królowej, za profanacje Krzyży i Matki Bożej w Jej wizerunkach, za brak wychowywania młodego pokolenia w duchu miłości do Pana Boga i Ojczyzny oraz w intencji: aby Polska była wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o ducha patriotyzmu, o zachowanie wiary w sercach dzieci i młodzieży.
– Pierwszy raz w naszej metropolii odbędzie się Procesja Chrystusa Króla. Rozpocznie się Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie 24 listopada (w niedzielę) o godz. 11.oo. Następnie procesja przejdzie ulicami Olsztyna do figury Chrystusa Króla przy kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka (ul. Wyszyńskiego) gdzie zakończy się aktem intronizacji Chrystusa Króla Wszechświata. Organizatorzy zapraszają wiernych parafii Olsztyna i okolic do udziału w tej modlitwie, której celem jest oddanie czci Chrystusowi Królowi Wszechświata.
– Rada Osiedla Redykajny zaprasza na Piknik Patriotyczny w dniu 11 listopada o godzinie 13.00 u Janusza Kojrysa. Szczegóły na plakacie.
– Każdy z nas ma w życiu jakąś trudną osobę, z którą relacje nie układają się najlepiej, która wyrządziła nam krzywdę lub zawiodła zaufanie. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Czy dar przebaczenia będzie oznaką słabości, czy też odniesionym zwycięstwem, które wyzwala? Na poruszające historie o sile ludzkiego ducha zaprasza w przyszłą niedzielę o 15-tej Kino Parafialne.
– Wspomnienia liturgiczne: w poniedziałek, 11 listopada wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa; we wtorek, 12 listopada wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika; w środę, 13 listopada wspomnienie św. Benedykta, Jana Mateusza, Izaaka i Krystyna, męczenników; w sobotę, 16 listopada, święto NMP Ostrobramskiej.
– Zachęcamy do lektury katolickich czasopism: W Gościu Niedzielnym rozmowa na temat szokującego raportu przygotowanego przez organizację Open Doors o prześladowaniach chrześcijan na świecie. W dodatku warmińskim natomiast artykuł o przeniesieniu Róż Różańcowych do Gietrzwałdu oraz o napadzie na ks. Lecha Lachowicza, proboszcza parafii św. Brata Albert w Szczytnie. Dostępny jest także nowy numer Historii Kościoła, opisujący m.in. jak rozbijano Kościół od środka, czyli o piątej kolumnie w Kościele.
– Wszystkim dziękujemy za wspólną modlitwę, złożone ofiary i życzymy błogosławionego tygodnia.